Stäng

Vi är   Luleå

VD

Yvonne Erlandsson

Tel: 0920-151 65
yvonne@heri.se


Försäljning/Uthyrning

Försäljningchef

Henrik Erlandsson

Tel: 0920-151 29

henrik@heri.se

Säljare/Uthyrare

Rikard Erlandsson

Tel: 0920-151 27

rikard@heri.se

Niklas Fors

Tel: 0920-151 24

niklas@heri.se

Ronny Nyberg

Tel: 0920-151 25

ronny@heri.se

Banvägen 9
973 46  LULEÅ

Vi är Kiruna

 

Försäljning/Uthyrning

Kim Sohlin

Tel: 0980-122 95

kim@heri.se

Mattias Rova

Tel: 0980-122 91

mattias@heri.se

Tobias Rova

Tel: 0980-122 93

tobias@heri.se

 

  Maskinvägen 16
981 38 KIRUNA

Kontoret 0980-122 99

Om Heri AB

AFFÄRSOMRÅDE

 verkar som grossist inom bygg- och industrisektorn. För närvarande är det 14 st anställda i företaget.
Huvudinriktningen har alltid varit mot företag som står för 90 % av omsättningen dock blir de privata kunderna fler och fler för varje år.
 

 

Företagsfakta och Milstopar

1977
Handelsbolaget  grundades av Hans och Laila Erlandsson. Verksamheten byggdes upp med försäljning av knivar, ställverksgolv och aluminiumstegar.

1980 
Sortimentet vidgades med tre nya produkter: skyliftar, snörasskydd och aluminiumställningar. Dessa produkter kom sedan att bli ryggraden för verksamheten.

1986
 ombildas till aktiebolag och flytten gick till Banvägen 9, som fortfarande är vår besöks- och postadress.

1988
För att göra sortimentet utrymningsvägar komplett togs ståltrappor och gallerdurk in. Dessutom togs flaggstänger och flaggor in i sortimentet.

1998
Tak- och fasadplåt samt takavvattning (hängrännor och stuprör) togs in i sortimentet.

2001
Börjar att erbjuda våra kunder kurser i Mobila arbetsplattformar.

2007
I samband med vårt 30-års jubileum togs lim och byggfog in i sortimentet.

2008
För att förstärka vår strävan efter säkra jobb på höga höjder togs Fallskydd in i sortimentet.

2010
Bygger ut verkstaden med en maskinhall på 625m2. Nu kan alla våra sax- och bomliftar förvaras i värme inomhus.

2012
Ny hemsida och webshop. Liftguiden flyttar in i din smartphone.

2014
Vi utökar vårt lager med avvattning, nu finns det 9 kulörer på lager i Luleå

2015
Nya liftar i maskinparken. Bomlift med eldrift och en arbetshöjd på 21 meter.

2017
Liftparken utökas. Larvburna bomliftar välkomna med öppna armar.

2018
Vi utökar vårt sortiment med handmaskiner. Nu finns både Makita och Milwaukee i sortimentet.

2019
Vi bygger om och bygger nytt. Butiken blir 30m2 större och vi får 2 nya kontor (expanderar)

2021
Vi öppnar depå i Kiruna

2022
Liftparken utökas med Norrbottens högsta lastbilslift. En Ruthman TB290 PRO som har en arbetshöjd på hela 29m.
Vi presenterar www.herihyr.se. Här kan man enkelt filtrera fram rätt lift till rätt arbete.

 

Din kundvagn

Kundvagnen är tom
0 artiklar 0 kr
Till kassan
Snabb leverans